Masażysta

Data ostatniej aktualizacji: 2025-02-10 13:05:00

Dobrze wykonany masaż może zdziałać cuda. Jakich kwalifikacji potrzebujesz, aby zostać profesjonalnym masażystą? Jak obecnie kształtują się zarobki masażystów? Oto wszystko, co musisz wiedzieć, jeżeli chcesz wejść do tej branży.

Czym zajmuje się technik masażysta?

Technik masażysta wykonuje różne rodzaje masażu — od leczniczego po kosmetyczne. Od 2023 roku technik masażysta jest zawodem medycznym.

A czym właściwie jest masaż? To zabieg fizjoterapeutyczny polegający na odpowiednim ruchu / dotyku powodujących ucisk tkanek i ich sprężyste odkształcenie. Wykonywany na różne sposoby działa leczniczo, przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, rozluźniająco, relaksacyjnie. Stosowany w procesach leczenia, rehabilitacji, profilaktyki,  a także w sporcie, odnowie biologicznej czy kosmetyce.

Przykładowe obowiązki technika masażysty:

  • masaż medyczny — wykonywany ze znajomością wskazań i przeciwwskazań co do jego różnych rodzajów takich jak: klasyczny,  wodny, limfatyczny, odruchowy w podstawowym zakresie, Shantala, izometryczny, tensegracyjny, stawowy itp.;

  • masaż sportowy — stosowany odpowiednio do dyscypliny, potrzeb zdrowotnych i treningowych zawodników, rodzaju ewentualnej kontuzji;

  • masaż profilaktyczny, relaksacyjny i kosmetyczny;

  • prowadzenie dokumentacji medycznej;

  • współpraca z innymi osobami odpowiedzialnymi za leczenie i opiekę nad pacjentem (lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, opiekunowie medyczni itp.) w celu zachowania spójności i ciągłości procesu leczenia i rehabilitacji, a w sporcie współpraca z trenerami, specjalistami medycyny sportu itp.

  • i inne.

Technik masażysta – dla kogo jest ten zawód?

Praca technika masażysty wiąże się z:

  • bezpośredni kontakt z pacjentem/ klientem, tj. praca ciałem oraz komunikacja;

  • stanem zdrowia oraz formą fizyczną pozwalającym na pracę z wykorzystaniem siły własnych mięśni przez kilka godzin dziennie;

  • chęcią do dalszego doszkalania się, bo w tej branży nie brakuje nowinek, które warto na bieżąco znać;

Jeżeli interesuje Cię zawód technika masażysty, rozważ specyfikę tej pracy. Zastanów się, czy posiadasz wymagane na tym stanowisku cechy.

Zadaj sobie pytania:

a)      Czy lubisz ludzi?

b)     Czy cieszysz się dobrym stanem zdrowia fizycznego? Np. przeciwwskazaniem mogą być niektóre wady kręgosłupa.

c)      Czy dbasz o swoje zdrowie i formę fizyczną?

d)     Czy jesteś jedną z tych osób, które słysząc w towarzystwie narzekania na bóle głowy, kręgosłupa, bezsenność itp., zachęca innych do badań profilaktycznych, codziennego ruchu i ogólnie zdrowego stylu życia?

e)     Czy interesuje Cię, jak funkcjonuje ludzkie ciało?

f)       Czy jesteś osobą empatyczną i wyrozumiałą wobec innych?

g)      Czy lubisz się uczyć?

Skąd to ostatnie pytanie? Zawód technika masażysty wiąże się z ciągłym doskonaleniem swoich umiejętności i pogłębianiem wiedzy. Cały czas ukazują się nowe publikacje o fizjoterapii oraz pojawiają się nowe techniki masażu. Warto trzymać rękę na pulsie i śledzić zawodowe newsy.

Jeżeli na większość powyższych pytań odpowiadasz „tak”, zawód technika masażysty jest dla Ciebie! Zabiegi u Ciebie postawią na nogi niejedną osobę.

Nauka zawodu – jak zostać masażystą?  

Aby zostać technikiem masażystą, zapisz się do medycznej szkoły policealnej Żak. Nauka trwa 2 lata

Edukacja na kierunku Technik masażysta obejmuje między innymi:

  • anatomię z fizjologią;

  • podstawy psychologii i socjologii w ochronie zdrowia;

  • teoretyczne podstawy masażu;

  • zagadnienia kliniczne w masażu;

  • zarys fizjoterapii;

  • zasady wykonywania pierwszej pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i życia;

  • język migowy;

  • język obcy w ochronie zdrowia;

  • podstawy przedsiębiorczości w ochronie zdrowia.

Po 2 latach nauki podejdziesz do egzaminu zawodowego z kwalifikacji: Świadczenie usług w zakresie masażu (MED.10.)

Czy warto zostać masażystą?

Nauka w medycznej szkole policealnej Żak na kierunku Technik masażysta pozwoli Ci zdobyć wysoce pożądany na rynku zawód. Opanujesz niezbędną teorię oraz zrealizujesz praktyki, dzięki czemu kompleksowo przygotujesz się do pracy w zawodzie.

W trakcie nauki zapoznasz się z językiem obcym w ochronie zdrowia, co stwarza dodatkowe możliwości zawodowe. Może zdecydujesz się na pracę za granicą? Znajomość języka obcego  zawodowego na pewno pomoże w realizacji takich planów.

A może zamierzasz otworzyć własną działalność? W trakcie nauki opanujesz podstawy przedsiębiorczości w ochronie zdrowia, co da Ci wiedzę niezbędną na start.

A gdy już wystartujesz, niezależnie czy pracując na etacie, czy w ramach własnej działalności, trudno będzie Cię zatrzymać w rozwoju. Na masażystów czekają szkolenia, warsztaty i rozmaite treningi, podczas których będziesz z czasem budować swoją specjalność i markę.

Technik masażysta to zawód, który znakomicie można połączyć z pokrewnymi. Na przykład opiekunowie medyczni decydują się podjąć naukę na kierunku Technik masażysta.

W tym zawodzie połączysz chęć pomagania innym z pracą o wysokim stopniu samodzielności oraz możliwościami rozwoju, których nawet teraz nie przewidzisz — tyle ich jest.

Masażysta – perspektywy zatrudnienia

Miejsca zatrudnienia technika masażysty to:

  • szpitale;

  • ośrodki rehabilitacyjne;

  • sanatoria;

  • uzdrowiska;

  • gabinety fizjoterapii;

  • gabinety masażu;

  • studio odnowy biologicznej;

  • SPA;

  • kompleksy sportowe;

  • kluby fitness;

  • siłownie.

Zawód technika masażysty daje szerokie możliwości osobom, które chcą pracować na własny rachunek. Część absolwentów szkoły decyduje się założyć własną działalność. Oferują prywatne usługi w zakresie masażu.

Ile zarabia masażysta?

Pensja technika masażysty jest wypadkową stażu pracy oraz miejsca zatrudnienia (podmiot leczniczy, jednostka budżetowa lub rynek usług prywatnych).

Miesięczne zasadnicze wynagrodzenie technika masażysty w podmiocie leczniczym od 1 lipca 2024 r. nie może być niższe niż 6153,71 zł brutto  (4525 zł netto).

Wynika to z tego, że technik masażysta należy do zawodów medycznych, a stawki w nich reguluje Ustawa o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Do stawki zasadniczej dolicza się różne  dodatki np. za pracę zmianową, stażowe itp.

Stawki w sektorze prywatnym są zwykle wyższe, przy czym zależą od kilku czynników. Wpływ na nie ma liczba pacjentów/ klientów, Twoja oferta zabiegów, czy forma zatrudnienia (umowa o pracę, zlecenia lub B2B). Jeżeli oferujesz atrakcyjne zabiegi i cieszysz się dobrą opinią swoich pacjentów, możesz być spokojny/ spokojna o wysokie zarobki.

Ciekawostki

Masaże są ludziom znane od starożytności. Wiąże się z nimi wiele barwnych historii. Oto niektóre ciekawostki:

  • Masaż wężami albo kaktusem? To nie żart. Niektóre obiekty mają to w ofercie. W Izraelu można skorzystać z masażu polegającego na tym, że po Twoim ciele wiją się węże. To ma odprężać, jednak nie ręczymy, że tak się dzieje. Z kolei masaż kaktusem (hakali) ma działać cuda na cellulit. Wywodzi się z Meksyku, jednak jego popularność przekroczyła granice tego kraju i podbija świat.

  • Osoby niewidzące lub z dysfunkcjami wzroku oraz głuche lub niedosłyszące mają wysoko rozwinięty zmysł dotyku, co powoduje, że świetnie sprawdzają się w zawodzie masażysty. Dzięki swym predyspozycjom są w stanie zapewnić znakomitą jakość zabiegu, co potwierdzają sami pacjenci.

  • Czy wiesz, że Chińczycy znali masaż już 3000 lat p.n.e.? Niecałe 2000 lat p.n.e. na terenie Indii praktykowano różne techniki masażu. W starożytnej Grecji także odkryto dobroczynne działanie masażu, początkowo głównie w sporcie, gdy zawodnicy przygotowywali się do udziału w olimpiadach.

***

Technik masażysta — zawód dla Ciebie!

Zapisz się

 

 

 

 

 

 

Serwis zak.edu.pl wykorzystuje pliki cookies. Dzięki nim lepiej rozumiemy naszych klientów i dostarczamy bardziej wartościowe treści. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.